Jistě se každému z nás vybaví informace, obrázek či film s dítětem nuceného spolknout lžíci rybího tuku, aby bylo zdravé. Naštěstí dnes máme plno jiných možností, jak do sebe dostat všechny ty důležité látky z ryb a přitom si na nich ještě pochutnat. Velmi pádným argumentem pro důležitost ryb v dětském jídelníčku je fakt, že jsou hlavním zdrojem vícenenasycených mastných kyselin (zejména omega 3), které si naše tělo neumí samo vyrobit a které jsou nutné pro správný vývoj mozku dítěte. Rybí maso nám dále přináší kvalitní bílkoviny, vápník, draslík, fosfor a v případě mořských ryb také jód. Z vitamínů jmenujme především vitamíny A, E, a B a také D, který zásadně ovlivňuje imunitní systém a pomáhá dětem vyrovnat se s chřipkou. Jeho nedostatek vede k náchylnostem k běžným nemocem, ke kazivosti zubů a k nedostatečnému vstřebávání vápníku, díky němuž dochází ke křehkosti a lámavosti kostí. Doporučený příjem rybího masa se podle odborníků uvádí v množství 1-3x týdně.
Teorie však děti ke konzumaci ryb nepřitáhne. Především by měly vidět, že rodiče ryby běžně jedí. A jak v dětech vzbudit zájem o pokrmy z ryb? Můžeme děti nechat podílet se na jejich přípravě, můžou nám pomáhat plánovat jídelníček, můžou ryby namalovat. Zkuste je motivovat například naaranžovaným „veselým talířem“, kdy z různých zelenin a sýra sestavíme tvar rybičky, nebo z vnitřků chleba uděláme vykrajovátkem tvar rybky. Při servírování na talíř je vhodné si s pokrmem trochu pohrát, protože i děti jí nejdříve pohledem. Můžete k talíři přiložit hezký tematický ubrousek, nebo z plátku ryby jednoduchým ořezem vykouzlit třeba autíčko. Možností je mnoho a vy tak můžete děti nalákat ke snězení, nebo aspoň ochutnání.
V naší mateřské škole zařazujeme rybí pokrmy dětem velmi často formou hlavního jídla, většinou dušené, ve výjimečných nebo slavnostních případech „přihmouříme oko“ a podáváme smaženou verzi; dále rybí filé v polévkách s čerstvou zeleninou, nebo formou rybích pomazánek. Nejčastěji podáváme aljašskou tresku, která má dobré výživové hodnoty za dostupnou cenu, dále tilápii, hejka a nově kvalitní mořskou rybu Koryfénu velkou (Mahi Mahi – což v překladu znamená „Silný Silný“). Ač je finančně dražší, oproti jiným rybám není tolik cítit „rybinou“ a děti ji s chutí jedí.
Podle místa bydliště. 38%
Podle jejího zaměření. 31%
Podle jiného kritéria. 31%
Mateřská škola Chomutov
příspěvková organizace
Jiráskova 4335
430 03 Chomutov
Ekonomické oddělení:
tel.: 474 621 120
Ekonom: Ing. Jitka Svobodová
Příjem a evidence dětí:
Emílie Šálková
Účetní: Petra Vrbová
Mzdová účetní: Jitka Šmakalová
Personalistka: Danuše Kalousová
tel.: 474 332 314
Správce IT: Tomáš Polák
mob.: 702 224 139
e-mail: reditelstvi@mschomutov.cz
telefon: 474 621 120
Identifikátor právnické osoby:
666 000 49
IČO: 727 44 260
IZO: 166 000 418
ID datové schránky: 3tbvxbf
Zřizovací listina: účinná od 1. 1. 2014
tj. po změně vyplývající z usnesení ZM č.151/13 z 25. 11. 2013 a dodatky
Zařazení do rejstříku škol: č. j: 3119/SMT/2010/5 změna názvu školy č. j.:2421/SMT/2013/3
Zřizovatel školy:
Statutární město Chomutov
Sídlo zřizovatele: Zborovská 4602
43028 Chomutov
Vedoucí odboru školství: Ing.Martina Kalová
Bc. Eliška Smetanová
Tel.: 474 621 120
© 2009-2025 Mateřská škola Chomutov p.o. | webdesign sixta
Jsme partnerem Statutárního města Chomutov v projektu výstavby nového Sportovně a kulturně společenského areálu financovaného z Integrovaného plánu rozvoje města Chomutova s názvem „Areál bývalých kasáren a přilehlého okolí“, který je realizován za finanční spoluúčasti Evropské Unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Regionálního operačního programu NUTS II Severozápad a České republiky.